Haku syksyn 2016 iltakursseille on käynnissä

SYKSYN 2016 ILTAKURSSIT:

Piirustus ilmaisumuotona 1

23.9-2.12.2016, perjantaisin klo 17.30-20 (120,00 €)
Kurssipaikka: Helsingin Taiteilijaseuran (HTS) kurssikeskus Kaapelitehtaalla (Tallberginkatu 1 A 3.krs.)
Opettaja: kuvataiteilija Eija Keskinen

Piirustus nykytaiteen ilmaisumuotona on kymmenen kerran kokonaisuus joka sisältää sekä havaintoon että omiin mielikuviin perustuvia tehtäviä.

Opetuskerrat jakaantuvat yhden, kahden tai kolmen illan tehtäväkokonaisuuksiin riippuen teemasta. Myös opiskelijoilla on mahdollisuus vaikuttaa aiheisiin sekä niiden kestoihin.

Kurssi painottuu piirtämiseen, mutta iltojen lomassa käydään keskusteluja sekä piirtämiseen liittyvistä teknisistä asioista että materiaalikysymyksistä, sekä keskustellaan kuvataiteen ajankohtaisista aiheista yleisesti.

Kurssin aikana voidaan tehdä mahdollisuuksien rajoissa yksi piirustusretki johonkin Helsingin keskustan mielenkiintoiseen rakennukseen tai museoon. Tällöin ajankohta on todennäköisesti jokin muu kuin perjantai, ja se sovitaan yhdessä ryhmän kanssa.

Opetus kurssilla on henkilökohtaista ja huomioi jokaisen piirtäjän oman lähtötason ja tavoitteet. Kurssille voivat osallistua jo pidempään kaksiulotteisen pinnan parissa työskentelevät kuin myös he, jotka nyt etsivät omaa ilmaisuaan piirustustekniikoiden kuvakielen avulla.

Kurssilla painotetaan viivan ilmaisuvoimaa ajankohtaisen kuvataiteen ilmaisun välineenä. Kurssilla käytetään välineenä pääsääntöisesti eri piirtimiä; hiiltä, lyijykynää jne.

Kurssia voi suositella päätoimisiin taideopintoihin hakeutuville.

Kaikki kurssilla tarvittavat materiaalit täytyy olla omasta takaa.

Piirustus ilmaisumuotona 2

12.11-10.12.2016, lauantaisin klo 17-19.30 (95,00 €)

Kurssipaikka: Helsingin Taiteilijaseuran (HTS) kurssikeskus Kaapelitehtaalla (Tallberginkatu 1 A 3.krs.)

Opettaja: kuvataiteilija Eija Keskinen.

Viiden kerran intensiivinen johdanto mallipiirustukseen ja mallia ympäröivän tilan havainnoimiseen

Piirustus ilmaisumuotona 2 –kurssi on tarkoitettu kaikille havaintopohjaisesta piirtämisestä kiinnostuneille, ja sitä voi soveltaa rinnakkaiskurssina Taidekoulu Maan perjantai-iltaisin järjestämän Piirustus ilmaisumuotona 1-kurssin kanssa.

Kursseja voi suositella yhdessä laajana, ja laajentavana, kokonaisuutena silloin, kun tavoitteena on maksimoida välineen hallinta ja katsojaa puhuttelevan sisällön yhdistäminen.

Kumpikin kurssi valmentaa myös senkaltaisiin tehtäviin, joita saattaa eri visuaalisten alojen oppilaitosten valintakursseilla tulla vastaan.

Piirustus ilmaisumuotona 2 on elävän mallin tutkimisesta ammentavaa työskentelyä. Piirrämme ihmistä sekä vaatetettuna että ilman vaatetusta erilaisissa asennoissa ja ympäristöissä. Kurssi ei kuitenkaan ole varsinainen anatomiakurssi, vaan pyrimme ilmaisemaan ihmisen kuvaamisella myös kerronnallisuutta, jolloin sisällöllinen painotus on tunteissa.

Materiaalina käytetään pääsääntöisesti eri piirtimiä, eritoten lyijykynää ja hiiltä.

Course in Contemporary Art

How To Inhabit A Transitory Space (HITS)

Course in Contemporary Art
How To Inhabit A Transitory Space (HITS)
Part I from 12.9.2016 to 15.11.2016 – 20 classes (220 €)
Part II from 23.1.2017 to 25.4.2017 – 30 classes (270 €)
You can enrol for just one or both parts.

Teacher: Egle Oddo (speaks English, Spanish and Italian)
Place: Art School Maa – Suomenlinna and other locations
Time: Every Monday and Tuesday from 18:00 to 20:30

Interested people should contact the teacher directly at egodit(at)gmail.com

If you need to sparkle your creative process, you have a place in this course. We offer a research method to people who are creative and eager to learn. The students will be guided to use their potential to its best.

The program is structured around practical exercises involving installation, video, assemblage, collage, photography, performance and painting. Besides the group activities, the teacher will work with each student individually. Students with their own on-going projects are welcome to develop them during the course.

As part of the course, the students will be guided to produce and prepare their works to be shown publicly.

Several lessons will be also dedicated to improve the students’ skills in organizing their individual portfolio. Those who are in process to approach entrance exams for Art Schools will be followed in their preparation and helped in straightening their confidence.

Background: Visual artist Egle Oddo has been teaching at the evening course of Taidekoulu Maa since 2008, and since the beginning she has involved her students in public shows, festivals, and meetings with gallerists as part of their learning process.

With her method, she assists the students in accessing contemporary art through art practice. Her Course in Contemporary Art is designed to offer creative tools to improve the dialogue between people and public space.

+++ Interested people should contact the teacher directly at egodit(at)gmail.com
Deadline for enrolling: 20.8.2016!