Taidekoulu MAA ja Mad House Helsinki yhteistyöhön

Taidekoulu MAA tekee lukuvuoden 2016-2017 aikana yhteistyötä esitystaidetalo Mad House Helsingin kanssa. Yhteistyö vahvistaa MAAn aktiivista suhdetta taidekenttään monitaiteisen toimijan kanssa ja kehittää tapoja tuoda MAAn opiskelijoiden laajaa osaamista esiin yleisölle.

Mad House on vuodesta 2014 asti toiminut kokeilevaan esittävään taiteeseen keskittyvä, taiteilijavetoinen toimija. Mad Housen toiminnan näkyvin muoto Suomessa on esityskaudet Helsingin Suvilahdessa. Seuraava kausi toteutuu tammi-huhtikuussa 2017 ja ohjelmistossa nähdään MAAn opiskelijoiden suunnittelemia ja toteuttamia klubi-iltoja. Lisäksi Mad Housen taiteilijajoukko vetää MAAn opettaja, kuva- ja performanssitaiteilija Karolina Kucian johdolla torstailuentoja ja -työpajoja lukuvuoden aikana ja jakaa omaa taiteellista osaamistaan opiskelijoille. Torstailuennot alkavat 15.9.2016.
Lisätietoja tulevista klubeista julkaistaan lähempänä tapahtumia.