Taidekoulu Maan lopputyönäyttely Virtauksia Galleria Augustassa 12.-28.5.

VIRTAUKSIA

Taidekoulu Maan lopputyönäyttely tuo yhteen kymmenen valmistuvaa taiteilijaa. Teoksilla ei ole yhteistä teemaa. Niissä kuitenkin heijastuu kokemuksia yhteiskunnallisen elintilan kaventumisesta kapeanäköisen talousajattelun, ahtaiden sukupuolinormien ja kulttuuristen toiseuttavien käytäntöjen kautta. Näyttelyn työt kumpuavat tuntemuksista, joita tämä tekijöissä nostattaa, kuten turhautumista, eristäytymistä, voimattomuutta, toisaalta myös voimaantumista ja tarvetta henkilökohtaisille utopioille.

Taidekoulu Maa on itsenäinen taidekoulu Suomenlinnassa. Kolmivuotinen nykytaiteeseen painottuva koulutusohjelma valmistaa kuvataiteilijan ammattiin.

HUOM! Näyttely on auki 12.-28.5.2017 päivittäin klo 12-17.

Osoite:
Galleria Augusta
Suomenlinna B 28/2

TAITEILIJAT:
Ramina Habibollah
Noora Savonen
Annabel Kajetski
Rosa Nykänen
Hanna Rinta-Mänty
Samuli Makkonen
Suvi Baloch
Pauliina Holopainen
Jaana Eskola
Ionas Laine

YHTEISTYÖKUMPPANIT:
Taidekoulu MAA
HIAP
IKAHU

Avajaisia sponsoroi
Tuatara Brewing
Galipette Cidre