Please don’t try to mend this

Please don’t try to mend this
28.11. -8.12.2019

Avajaiset keskiviikkona 27.11. klo 18:00.

MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
Aukioloajat ke-pe 14:00-18:00 la-su 13:00-17:00

Miksi ja miten asetamme rajan korjattavan ja ei -korjattavan välille? Please don’t try to mend this on henkilökohtaisen tilan, sen mittakaavan sekä ehjän ja rikkinäisen välisen jännitteen tutkimista.

To mend voi tarkoittaa muun muassa korjata, parantaa, kunnostaa tai paikata. Se voi tarkoittaa myös huolenpitoa, ja herättää kysymyksiä siitä, mitkä asiat ovat mendattavissa. Milloin joku asia kaipaa huolenpitoa ja milloin se olisi parasta jättää rauhaan? Voimme ylläpitää vanhaa, tai katsella rikkinäisyyttä jonkun toisen kokonaisuuden toiminnallisena osana.

Näyttelyyn osallistuvat taiteilijat Anastasiia Anikina, Ina Gabrielsson, Edna Huotari, Veera Kujala, Aleksandra Kuokkanen, Ninni Ollikainen, Helena Pulkkinen, Antrei Riukula, Saara Taipale, Emmet Veinola ja Saija Vihervuori.

Näyttely on Taidekoulu MAAn opiskelijoiden ryhmänäyttely.

www.maatilaprojectspace.fi/post/please-don-t-try-to-mend-this

Please don’t try to mend this
28.11. -8.12.2019

Vernissage on Wednesday 27.11. at 18:00.

MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
Opening hours: Wed-Fri 14:00-18:00, Sat-Sun 13:00-17:00

Why and how do we draw the line between something that needs to be fixed and something that doesn’t? Please don’t try to mend this is a study on personal space, its scale and the tensions between the intact and the broken.

To mend can mean, among other things, to fix, to heal, to repair or to patch up. It can also mean caring, and it raises questions about what can be mended. When is caring needed and when would it be best to leave things as they are? We can maintain the old, or look at something broken as a piece of another, functional, whole.

The artists participating in this exhibition are Anastasiia Anikina, Ina Gabrielsson, Edna Huotari, Veera Kujala, Aleksandra Kuokkanen, Ninni Ollikainen, Helena Pulkkinen, Antrei Riukula, Saara Taipale, Emmet Veinola and Saija Vihervuori.

The artists are students from Art School MAA.

www.maatilaprojectspace.fi/post/please-don-t-try-to-mend-this