Anni Laakso & Martta Tuomaala: RIMPUILUA / WRIGGLING 21.10.–8.11.2020 MAA-tilassa

Anni Laakso & Martta Tuomaala: RIMPUILUA / WRIGGLING
21.10 — 8.11.2020
MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
Opening hours: Wed–Fri 2–6pm, Sat–Sun 1–5pm

In their exhibition, Martta Tuomaala and Anni Laakso present two separate artworks, and Under Pressure, which bring forth the mechanisms and impacts of gendered use of power.

Anni Laakso lives and works in Helsinki. She graduated from the Academy of Fine Arts in 1995 as a sculptor and has since exhibited her works in exhibitions in Finland and abroad. Martta Tuomaala (MA, b. 1983) is a multidisciplinary artist based in Helsinki. Tuomaala is a co-founder of Kenno Filmi co-op, a production house for film & media art. www.marttatuomaala.com
This exhibition is celebrated with a closing day on Sunday 8th November. The artists Anni Laakso & Martta Tuomaala will be present from 14.00–18.00.

Covid-19:

The health and wellbeing of our visitors and staff is a priority for us. We will pay special attention to hygiene in the gallery space, as well as restrict the number of visitors if needed. If you have symptoms of illness, please postpone your visit. Please see https://www.maatilaprojectspace.fi/visit-us for more information.

___

Anni Laakso ja Martta Tuomaala esittävät näyttelyssään teokset ja Paineessa, joissa tuodaan esiin sukupuolittuneen vallankäytön mekanismeja ja vaikutuksia.Anni Laakso asuu ja työskentelee Helsingissä. Hän on valmistunut vuonna 1995 kuvanveistäjäksi Kuvataideakatemiasta ja on siitä lähtien esittänyt teoksiaan näyttelyissä Suomessa ja ulkomailla. Hän on tehnyt julkisia teoksia Espoon keskukseen, Vantaan Leinelään ja Helsingin Kivikkoon. www.annilaakso.net

Martta Tuomaala(Taiteen maisteri, s. 1983) on laaja-alainen, liikkuvan kuvan eri muotoihin keskittynyt kuvataiteilija, joka työskentelee Helsingissä. Tuomaala on myös yksi elokuvaa ja mediataidetta tuottavan Kenno Filmi osuuskunnan perustajista. www.marttatuomaala.com
Otathan huomioon, että juhlimme näyttelyä sen viimeisenä päivänä 8.11.2020 avajaistilaisuuden sijaan. Taiteilijat Anni Laakso & Martta Tuomaala ovat tuolloin paikalla näyttelyssä klo 14.00-18.00.

Covid-19:

Työntekijöidemme ja vierailijoidemme terveys ja hyvinvointi ovat meille ensiarvoisen tärkeitä. Kiinnitämme erityistä huomiota näyttelytilan hygieniaan sekä rajoitamme näyttelykävijöiden määrää tarvittaessa. Jos sinulla on oireita, tulethan käymään toisena ajankohtana. Lisätietoa: https://www.maatilaprojectspace.fi/visit-us