Taidekoulu Maan Opiskelijoiden Julkilausuma 11.4.2024

Me, Taidekoulu Maan Opiskelijat, vastustamme Kelan suunnittelemaa opintotuen lakkauttamista uusilta opiskelijoilta sekä Taiken vuosittaista rahoituksen leikkaamista koulumme toiminnasta.

Koulumme on merkittävä ruohonjuuritason taho Suomen taidekentällä, jonka moninaisuutta leikkauspolitiikka tukahduttaa. Taide rikastuttaa ja elähdyttää yhteiskuntaa lukemattomilla tavoilla ja kaltaisemme pienet tahot ilmentävät tätä käytännössä. Koulussamme tehdään omaehtoista taidetta, järjestetään kaikelle yleisölle avoimia taidenäyttelyitä, myyjäisiä sekä muita tapahtumia niin Suomenlinnassa kuin mantereella Helsingissä.

Koulumme luo suuria instituutioita vapaamman ympäristön opetussuunnitelmansa myötä, jossa käytäntö, teoria ja yhteisö kohtaavat ilman kaupallisten paineiden sanelemia normeja. Opettajien ammattitaito, kokemus ja kyky kohdata oppilaat mahdollistaa kokeellisen taiteentekemisen ja opetuksen, joka ohessa ottaa huomioon opiskelijoiden jaksamisen ja yksilölliset tarpeet. Tämä mahdollistaa Maan opiskelijoille kasvun taiteilijana ympäristössä, jossa edistykselliset arvot ovat arkipäivää.

Koulutukseen kohdistuvat leikkaukset edustavat politiikkaa, joka vähentää taidekentän elinvoimaa. Taidekoulu Maa on ainut laatuaan Suomen taideopetuksen kentällä.
Meille se on rakas yhteisö ja paikka tehdä taidetta. Sitä sen tulisi olla tulevaisuudessakin kaikille uusille opiskelijoille, varallisuuteen katsomatta. Moninainen taidekenttä on rikkaus, jota meillä ei ole varaa menettää.

Taidekoulu Maan opiskelijat,

Sofia Nieminen, Verna Toivonen, Emilia Värelä, Anna Hallikainen, Tuuli Kudjoi, Vilma Tietäväinen, Anni-Anett Liik, Krasimir Jovanovič Hyvärinen, Panu Räisänen, Sara Tammi, Peik Ranko, Nooa Paukkunen, Tesla Sumén, Anna Kuorikoski, Ulriika Hyry, Oskar Liljeblad, Lassi Nieminen, Elsa Tölli, Vili Järvinen, Ben Vale, Ilmi Penkkala, Luukas Pollari, Teemu Ruissalo, Miska Jounila, Lukas Kallonen, Jenny Sivén, Tuulia Kivistö, Alli Suosalo, Vilja Salmi, Lucas Toljamo, Tuulikki Toppari, Kaarina Koistinen, Aino Kuusisto, Ida Haukka, Elias Lindblad, Pihla Törrönen