26.5.2024 KATTILA: hot pot for performing experiments

Haluatko nähdä, mitä esitystaiteessa tapahtuu juuri nyt? Kaikkien aikojen ensimmäinen Kattila-tapahtuma laitetaan hellalle Mad House Helsingissä sunnuntaina 26.5.2024 klo 16-19.

Kattila on aika, tila ja yhteisö näyttää ja nähdä esityksiä eri kypsyysasteissa. Se on tila, jossa voi testata provokaatioita, liikettä, toimintaa, ääntä, eleitä, elävää ja liikkuva kuvaa, puhetta tai julkisia kannanottoja. Se on paikka jakaa kokemuksia, ajatuksia ja reaktioita.

Kattila on yhteistyö instituutioiden, taiteilijoiden ja tapahtumatilojen välillä. Sen on käynnistänyt joukko taiteilijoita, kouluttajia ja järjestäjiä, siitä palavasta tunteesta että tarvitaan tilaa kokeellisten työvaiheiden jakamiselle.

Kattila matkustaa joka kerta eri tapahtumapaikkaan. Kattila pyrkii tuomaan nämä erilaiset kontekstit yhteen ja sekoittamaan padan.

 

KATTILA has been initiated by a group of performance artists, educators and organisers, out of a burning sense that space for sharing experimental phases of work is needed. The invitation to show work is circulated by the 'stirring group', which at the moment consists of Karolina Kucia, H Ouramo, Freja Bäckman, Outi Järvinen, Tero Nauha, who each time make an effort to reach out to different interested groups in any way related to performance art. There is no selection process other than that the programme for each event is ready when the time and possibilities of the event are reached and... there will be a next KATTILA.

If you have any questions, if you want to perform at KATTILA, if you want to receive updates or if you want to join the stirring group, please contact kattila.experimental@gmail.com.