Minna Pöllänen: super tender 9.–24.11.2019

Minna Pöllänen: super tender
9.-24.11.2019

Avajaiset perjantaina 8.11. klo 18-

MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
ke-pe 14:00-18:00, la-su 13:00-17:00

super tender tarkastelee kehon ja taideobjektin suhdetta kosketuksen kautta. Yhdestä puunkappaleesta käsin veistetyt ja hiotut teokset ovat katsojan pideltävissä. Jokainen kosketus – ihosta erittyvä öljy ja hiki – jättää jäänteen käsittelemättömän puun pintaan. Teokset välittävät kosketukset ihmiseltä toiselle. Näyttely kääntää pyynnön ’ethän koske taiteeseen’ muotoon ’koskethan’. Installaatio mahdollistaa teosten kanssa oleilun ja tilassa olevat selfiet toimivat kehollisina oppaina teoksiin.

Minna Pöllänen on Lontoossa asuva ja työskentelevä kuvataiteilija, jonka installaatiot yhdistelevät veistoa, valokuvaa ja tekstiiliä. Pöllänen on kiinnostunut kosketuksen ja hellyyden suhteesta taideobjektiin. Pöllänen on valokuvataiteen lehtori (UCA Farnham) ja taiteen tohtoriopiskelija (Royal College of Art).

Pöllänen opettaa Taidekoulu MAAn valmistuvia oppilaita.

www.minnapollanen.com @minna_pollanen