Please don’t try to mend this

Please don’t try to mend this
28.11. -8.12.2019

Avajaiset keskiviikkona 27.11. klo 18:00.

MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
Aukioloajat ke-pe 14:00-18:00 la-su 13:00-17:00

Miksi ja miten asetamme rajan korjattavan ja ei -korjattavan välille? Please don’t try to mend this on henkilökohtaisen tilan, sen mittakaavan sekä ehjän ja rikkinäisen välisen jännitteen tutkimista.

To mend voi tarkoittaa muun muassa korjata, parantaa, kunnostaa tai paikata. Se voi tarkoittaa myös huolenpitoa, ja herättää kysymyksiä siitä, mitkä asiat ovat mendattavissa. Milloin joku asia kaipaa huolenpitoa ja milloin se olisi parasta jättää rauhaan? Voimme ylläpitää vanhaa, tai katsella rikkinäisyyttä jonkun toisen kokonaisuuden toiminnallisena osana.

Näyttelyyn osallistuvat taiteilijat Anastasiia Anikina, Ina Gabrielsson, Edna Huotari, Veera Kujala, Aleksandra Kuokkanen, Ninni Ollikainen, Helena Pulkkinen, Antrei Riukula, Saara Taipale, Emppu Veinola ja Saija Vihervuori.

Näyttely on Taidekoulu MAAn opiskelijoiden ryhmänäyttely.

www.maatilaprojectspace.fi/post/please-don-t-try-to-mend-this