Anni Laakso & Martta Tuomaala: RIMPUILUA / WRIGGLING 21.10.–8.11.2020 MAA-tilassa

Anni Laakso & Martta Tuomaala: RIMPUILUA / WRIGGLING
21.10 — 8.11.2020
MAA-tila, Pääskylänrinne 10, 00500 Helsinki
Opening hours: Wed–Fri 2–6pm, Sat–Sun 1–5pm

Anni Laakso ja Martta Tuomaala esittävät näyttelyssään teokset ja Paineessa, joissa tuodaan esiin sukupuolittuneen vallankäytön mekanismeja ja vaikutuksia.Anni Laakso asuu ja työskentelee Helsingissä. Hän on valmistunut vuonna 1995 kuvanveistäjäksi Kuvataideakatemiasta ja on siitä lähtien esittänyt teoksiaan näyttelyissä Suomessa ja ulkomailla. Hän on tehnyt julkisia teoksia Espoon keskukseen, Vantaan Leinelään ja Helsingin Kivikkoon. www.annilaakso.net

Martta Tuomaala(Taiteen maisteri, s. 1983) on laaja-alainen, liikkuvan kuvan eri muotoihin keskittynyt kuvataiteilija, joka työskentelee Helsingissä. Tuomaala on myös yksi elokuvaa ja mediataidetta tuottavan Kenno Filmi osuuskunnan perustajista. www.marttatuomaala.com
Otathan huomioon, että juhlimme näyttelyä sen viimeisenä päivänä 8.11.2020 avajaistilaisuuden sijaan. Taiteilijat Anni Laakso & Martta Tuomaala ovat tuolloin paikalla näyttelyssä klo 14.00-18.00.

Covid-19:

Työntekijöidemme ja vierailijoidemme terveys ja hyvinvointi ovat meille ensiarvoisen tärkeitä. Kiinnitämme erityistä huomiota näyttelytilan hygieniaan sekä rajoitamme näyttelykävijöiden määrää tarvittaessa. Jos sinulla on oireita, tulethan käymään toisena ajankohtana. Lisätietoa: https://www.maatilaprojectspace.fi/visit-us