Avoin harjoittelupaikka: Maa-Tila project space etsii harjoittelijaa

Etsimme osa-aikaista harjoittelijaa Maa-Tilan tammikuun puolivälistä alkaen tai sopimuksen mukaan.

Maa-Tila on projektitila keskusteluille, kohtaamisille ja tilallisille kokeiluille. Sen keskiössä ovat kokeelliset, keskustelevat, sotkuiset, kriittisesti asennoituneet ja huomiota vaille jääneet tavat tehdä. Maa-Tila sijaitsee Pääskylänrinteessä Helsingin Sörnäisissä. Projektitilaa ylläpitää Taidekoulu Maa.

Harjoittelija tehtäviin kuuluu mm.:
• näyttelyvalvonta projektitilassa ja asiakaspalvelu gallerian aukioloaikoina
• projektitilan toiminnan kehittäminen ja suunnittelu
• markkinointi ja tiedotus
• viestintä taiteilijoiden kanssa
• avustaminen näyttelyn pystytyksessä
• oppia tuntemaan taidekasvatuksen ja tapahtumatuotannon alaa, verkostointia nykytaiteen alalla
• avustaminen Taidekoulu Maan opiskelijahakuprosessissa

Harjoittelu on osa-aikainen. Työaika on noin 18 tuntia viikossa Maa-Tilan aukioloaikojen puitteissa (ke-pe klo 14-18, la-su klo 13-17). Harjoittelun kesto voi olla 3–6 kuukautta tai sopimuksen mukaan.

Harjoittelu sopii parhaiten opiskelijalle osana opintoja tai työkokeiluun. Huomio: Työkokeilu Työ- ja elinkeinotoimiston kautta edellyttää että hakija on ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi ja on oikeutettu työkokeiluun. Työharjoittelu osana opintoja vaatii harjoittelutuen (esimerkiksi yliopiston harjoittelutuki). Palkkana maksetaan vähintään Kelan työssäoloehdon täyttävän vähimmäispalkan suuruista palkkaa (kokopäiväisestä työstä 1331 €/kk vuonna 2023). Palkka suhteutetaan työaikaan.

Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi ja CV:si viimeistään 3.12.2023 osoitteeseen: info@taidekoulumaa.fi.
Haastatteluja voidaan pitää jo hakuaikana, viimeistään viikolla 50.
Käytä otsikkona “Harjoittelija tammikuu 2024”.

Lisätietoja Maa-Tilasta: https://maatilaprojectspace.com/about
Lisätietoja harjoittelusta antaa Maa-Tilan koordinaattori Emma Lilja sähköpostitse. Lähetä kysymyksesi otsikolla “Kysymys harjoittelusta tammikuu 2024” osoitteeseen info@maatilaprojectspace.fi